Familjen Palms Europalista

Birds in Europe - Fåglar i Europa

Efter bokrean -03 och inköpet av boken Fåglarna har vi nu blivit tomtskådare med målet att bli medlemmar i Klubb 100. Här kan ni se Vår tomt i Mälarhöjden, Stockholm, här är vår Sverigelista. och här vår tomtlista.

Our Europebirds - Vår Europalista


28 februarii 2004 klockan 10.45, utsidan av Killingen, Sandemar, Sörmland.

Nummer Svenska Latin English Tidpunkt Plats
1 Sparvhök Accipiter nisus Sparrowhawk V11-98 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
2 Gråsiska Carduelis flammea Redpoll V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
3 Grönfink Carduelis chloris Greenfinch V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
4 Koltrast Turdus merula Blackbird V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
5 Ringduva Columba palumbus Wood Pigeon V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
6 Skata Pica pica Magpie V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
7 Steglits Carduelis carduelis Goldfinch V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
8 Talgoxe Parus major Great Tit V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
9 Nötväcka Sitta europaea Nuthatch V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
10 Björktrast Turdus pilaris Fieldfare V09-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
11 Gråtrut Larus argentatus Herring Gull V10-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
12 Kråka Corvus corone Carrion Crow V10-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
13 Större hackspett Dendrocopos major Great Spotted Woodpecker V11-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
14 Sidensvans Bombycilla garrulus Waxwing V13-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
15 Skrattmås Larus ridibundus Black-headed Gull V14-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
16 Stare Sturnus vulgaris Starling V15-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
17 Bofink Fringilla coelebs Chaffinch V15-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
18 Blåmes Parus caeruleus Blue Tit V15-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
19 Knölsvan Cygnus olor Mute Swan V15-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
20 Kanadagås Branta canadensis Canada Goose V15-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
21 Silltrut Larus fuscus Lesser black-backed Gull V16-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
22 Gråsparv Passer domesticus House Sparrow V16-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
23 Rödhake Erithacus rubecula Robin V16-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
24 Sothöna Fulica atra Coot V18-03 Trekanten, Stockholm, Sverige
25 Tamduva Columba livia Rock Dove V18-03 Trekanten, Stockholm, Sverige
26 Gräsand Anas platyrhynchos Mallard V18-03 Trekanten, Stockholm, Sverige
27 Vigg Aythya fuligula Tufted Duck V20-03 Vinterviken, Stockholm, Sverige
28 Svartvit flugsnappare Ficedula hypoleuca Pied Flycatcher V20-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
29 Taltrast Turdus philomelos Song Thrush V20-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
30 Hussvala Delichon urbica House Martin V20-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
31 Sädesärla Motacilla alba White Wagtail V21-03 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
32 Kaja Corvus monedula Jackdaw V22-03 Dyrehaven, Jägersborg, Denmark
33 Gråhäger Ardea cinerea Grey Heron V22-03 Dyrehaven, Jägersborg, Denmark
34 Gråhakedopping Podiceps grisegena Red-necked Grebe V22-03 Dyrehaven, Jägersborg, Denmark
35 Ormvråk Buteo buteo Buzzard V22-03 Dyrehaven, Jägersborg, Denmark
36 Fiskmås Larus canus Common Gull V22-03 Hjo, Sverige
37 Gulsparv Emberiza citrinella Yellowhammer V22-03 Hjo, Sverige
38 Ladusvala Hirundo rustica Swallow V22-03 Hjo, Sverige
39 Rödhuvad dykand Netta rufina Red-crested Pochard V25-03 Mainau, Deutschland
40 Korp Corvus corax Raven V25-03 Mainau, Deutschland
41 Silkeshäger Egretta garzetta Little Egret V25-03 Palavas (34), France
42 Flamingo Phoenicopterus ruber Great Flamingo V25-03 Palavas (34), France
43 Gravand Tadorna tadorna Shelduck V25-03 Camargue (13), France
44 Brunand Aythya ferina Pochard V25-03 Camargue (13), France
45 Grågås Anser anser Greylag Goose V25-03 Camargue (13), France
46 Turkduva Streptopelia decaocto Collared Dove V26-03 Argeles sur mer (66), France
47 Rörhöna Gallinula chloropus Moorhen V26-03 Argeles sur mer (66), France
48 Bergfink Fringilla montifringilla Brambling V26-03 Tour Massane (66), France
49 Klippsvala Hirundo rupestris Crag Martin V26-03 Tour Massane (66), France
50 Dvärgörn Hieraatus pennatus Booted Eagle V26-03 Tour Massane (66), France
51 Svart stare Sturnus unicolor Spotless Starling V26-03 Argeles sur mer (66), France
52 Skäggdopping Podiceps cristatus Great Crested Grebe V27-03 Villeneuve de la Raho (66), France
53 Härfågel Upupa epops Hoopoe V27-03 Villeneuve de la Raho (66), France
54 Stjärtand Anas acuta Northern Pintail V27-03 Villeneuve de la Raho (66), France
55 Gulfotat trut Larus cachinnans Yellow-legged Gull V27-03 Cap Béar (66), France
56 Råka Corvus frugilegus Rook V28-03 Ängelholm, Sverige
57 Ängshök Circus pygargus Montagu's Harrier V40-03 Obernai (67), France
58 Fasan Phasanicus colchicus Pheasant V40-03 Obernai (67), France
59 Vitstork Ciconia ciconia White Stork V40-03 Ribeauville (68), France
60 Kohäger Bubulcus ibis Cattle Egret V40-03 Ribeauville (68), France
61 Bivråk Pernis apivorus Honey Buzzard V40-03 Riquewihr (68), France
62 Svartmes Parus ater Coal Tit V01-04 Sanda, Strängnäs, Sverige
63 Entita Parus palustris Marsh Tit V02-04 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
64 Bläsand Anas penelope Eurasian Wigeon V02-04 Skeppsholmen, Stockholm, Sverige
65 Pilfink Passer montanus Tree Sparrow V02-04 Skeppsholmen, Stockholm, Sverige
66 Storskrake Mergus merganser Goosander V02-04 Skeppsholmen, Stockholm, Sverige
67 Snösiska Carduelis hornemanni Arctic Redpoll V04-04 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
68 Nötskrika Garrulus glandarius Jay V04-04 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
69 Grönsiska Carduelis spinus Siskin V05-04 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
70 Kungsfågel Regulus regulus Goldcrest V07-04 Tyresta, Stockholm, Sverige
71 Sångsvan Cygnus cygnus Whooper Swan V08-04 Ågesta, Stockholm, Sverige
72 Domherre Pyrrhula pyrrhula Bullfinch V10-04 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
73 Rödbena Tringa totanus Redshank V16-04 Hornborgasjön, Falköping, Sverige
74 Svarthakedopping Podiceps auritus Horned Grebe V16-04 Hornborgasjön, Falköping, Sverige
75 Trana Grus grus Crane V16-04 Hornborgasjön, Falköping, Sverige
76 Fiskgjuse Pandion haliaetus Osprey V17-04 Stegsholm, Sörmland, Sverige
77 Stenknäck Coccothraustes coccothraustes Hawfinch V17-04 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
78 Mindre Strandpipare Charadrius dubius Little Ringed Plover V17-04 Östra Styran, Ösmo, Sverige
79 Kricka Anas crecca Eurasian Teal V17-04 Östra Styran, Ösmo. Sverige
80 Tofsvipa Vanellus vanellus Lapwing V17-04 Östra Styran, Ösmo. Sverige
81 Enkelbeckasin Gallinago gallinago Snipe V17-04 Östra Styran, Ösmo, Sverige
82 Brun Kärrhök Circus aeruginosus Marsh Harrier V17-04 Östra Styran, Ösmo, Sverige
83 Sädgås Anser fabalis Bean Goose V18-04 Hjälstaviken, Uppland, Sverige
84 Brushane Philomachus pugnax Ruff V18-04 Hjälstaviken, Uppland, Sverige
85 Knipa Bucephala clangula Goldeneye V19-04 Angarnsjöängen, Uppland, Sverige
86 Skedand Anas clypeata Northern Shoveler V19-04 Angarnsjöängen, Uppland, Sverige
87 Ängspiplärka Anthus pratensis Meadow Pipit V19-04 Angarnsjöängen, Uppland, Sverige
88 Gulärla Motacilla flava Yellow Wagtail V19-04 Angarnsjöängen, Uppland, Sverige
89 Svartsnäppa Tringa erythropus Spotted Redshank V19-04 Angarnsjöängen, Uppland, Sverige
90 Grönbena Tringa glareola Wood Sandpiper V19-04 Angarnsjöängen, Uppland, Sverige
91 Törnskata Lanius collurio Red-backed Shrike V22-04 Skårbydammen, Sörmland, Sverige
92 Sånglärka Alauda arvensis Skylark V22-04 Bornsjön, Sörmland, Sverige
93 Lärkfalk Falco subbuteo Hobby V22-04 Dalkarlsäng, Sörmland, Sverige
94 Stenskvätta Oenanthe oenanthe Wheatear V23-04 Bobäcken, Sörmland, Sverige
95 Storlom Gavia arctica Black-throated Diver V23-04 Bobäcken, Sörmland, Sverige
96 Snatterand Anas strepera Gadwall V23-04 Bobäcken, Sörmland, Sverige
97 Spillkråka Dryocopus martius Black Woodpecker V23-04 Mårtsbo, Möklinta, Västmanland, Sverige
98 Rapphöna Perdix perdix Grey Partridge V25-04 Skaelskör, Själland, Denmark
99 Strandskata Haematopus ostralegus Oystercatcher V25-04 Skaelskör, Själland, Denmark
100 Småskrake Mergus serrator Red-breasted Merganser V25-04 Skaelskör, Själland, Denmark
101 Storskarv Phalacrocorax carbo Great Cormorant V26-04 Ormsö, Själland, Denmark
102 Blå kärrhök Circus cyaneus Hen Harrier V26-04 Ormsö, Själland, Denmark
103 Skogsduva Columba oenas Stock Dove V26-04 Skaelskör, Själland, Denmark
104 Skärfläcka Recurvirostra avosetta Avocet V26-04 Skaelskör, Själland, Denmark
105 Smålom Gavia stellata Red-throated Diver V26-04 Lovsjön, Småland, Sverige
106 Kärrsnäppa Calidris alpina Dunlin V27-04 Tåkern, Östergötland, Sverige
107 Skäggmes Panurus biarmicus Bearded Tit V27-04 Tåkern, Östergötland, Sverige
108 Strömstare Cinclus cinclus Dipper V03-05 Follbrinkströmmen, Sörmland, Sverige
109 Havstrut Larus marinus Great Black-backed Gull V13-05 Forsmark, Upland, Sverige
110 Mindre hackspett Dendrocopos minor Lesser Spotted Woodpecker V25-05 Belfort (90), France
111 Klippduva Columba livia Rock Pigeon V26-05 Villars les dombes (26), France
112 Rödnäbbad trut Larus audouinii Audouin's Gull V26-05 Rosas, Costa brava Espagne.
113 Fisktärna Sterna hirundo Common Tern V25-05 Etang de Canet et de St. Nezaire (66), France
114 Svartbent strandpipare Charadrius alexandrinus Kentish Plover V25-05 Etang de Canet et de St. Nezaire (66), France
115 Tornfalk Falco tinnunculus Common Kestrel V39-05 Molsheim (67), France.
116 Silvertärna Sterna paradisaea Arctic Tern V27-06 Västervik, Småland, Sverige
117 Backsvala Riparia riparia Sand Martin V27-06 Västervik, Småland, Sverige
118 Trädkrypare Certhia familiaris Brown Creeper V26-07 Argeles sur mer, (66), France
119 Toppskarv Phalacrocorax aristotelis European Shag V18-08 Puerto de Soller, Mallorca, Espagne
120 Eleonora falk Falco eleonorae Eleonora's Falcon V18-08 Cuber reservoire, Mallorca, Espagne
121 Stensparv Petronia petronia Rock Sparrow V18-08 Puig gros, Mallorca, Espagne
122 Styltlöpare Himantopus himantopus Pied Stilt V26-08 Villeneuve de la Raho (66), France
123 Rödglada Milvus milvus Red Kite V39-08 Ribeauville (68), France
124 Storspov Numenius arquata Eurasian Curlew V15-09 Stenåsa, Öland, Sverige
125 Svärta Melanitta fusca Velvet Scoter V15-09 Stenåsa, Öland, Sverige
126 Rödspov Limosa limosa Black-tailed Godwit V15-09 Stenåsa, Öland, Sverige
127 Större strandpipare Charadrius hiaticula Common Ringed Plover V15-09 Stenåsa, Öland, Sverige
128 Havsörn Haliaeetus albicilla White-tailed Eagle V15-09 Ottenby, Öland, Sverige
129 Mindre flugsnappare Ficedula parva Red-breasted Flycatcher V15-09 Västra Mark, Öland, Sverige
130 Kornknarr Crex crex Corn Crake V15-09 Ås, Öland, Sverige
131 Hämpling Carduelis cannabina Common Linnet V21-10 Stenåsa, Öland, Sverige
132 Alfågel Clangula hyemalis Long-tailed Duck V21-10 Stenåsa, Öland, Sverige
133 Dvärgmås Larus minutus Little Gull V21-10 Ottenby, Öland, Sverige
134 Myrsnäppa Limicola falcinellus Broad-billed Sandpiper V21-10 Ottenby, Öland, Sverige
135 Hornuggla Asio otus Long-eared Owl V04-11 Valle gran Rey, La Gomera, Espagne
136 Sammetshätta Sylvia melanocephala Sardinian Warbler V04-11 Valle gran Rey, La Gomera, Espagne
137 Skräntärna Hydroprogne caspia Caspian Tern V14-11 Stenåsa, Öland, Sverige
138 Svarthätta Sylvia atricapilla Blackcap V05-12 Mälarhöjden, Stockholm, Sverige
139 Svart rödstjärt Phoenicurus ochruros Black Redstart V15-12 Rothenburg o/d Taube,Deutschland
140 Gök Cuculus canorus Common Cuckoo V15-12 Obernai (67), France
141 Nilgås Alopochen aegyptiaca Egyptian Goose V17-12 Wasserbillig, Luxembourg,
142 Kungsfiskare Alcedo atthis Common Kingsfisher V36-12 Illhausern (68), France
143 Alexanderparakit Psittacula eupatria Alexanderparakit V11-14 Gulhaneparken, Istanbul, Turkiet
144 Bläsgås Anser albifrons White-fronted Goose V16-14 Angarnssjöängen, Stockholm
145 Sånglärka Alanda arvensis Skylark V16-14 Angarnssjöängen, Stockholm
146 Skogssnäppa Tringa ochropus Green Sanpiper V16-14 Angarnssjöängen, Stockholm
147 Mindre Sångsvan Cygnus columbianus Bewick´s Swan V16-14 Angarnssjöängen, Stockholm
148 Kentsk tärna Sterna sandvicensis Sandwich Tern V19-14 Albufera, Mallorca, Spanien
149 Dvärgrördrom Ixobrychus minutus Little Bittern V19-14 Albufera, Mallorca, Spanien
150 Kamsothöna Fulica cristata Red-knobbed Coot V19-14 Albufera, Mallorca, Spanien
151 Cetti sångare Cettia cetti Cettis Warbler V19-14 Albufera, Mallorca, Spanien
152 Ägretthäger Egretta alba Great White Egret V50-14 Bergamo, Turkiet
153 Spansk sparv Passer hispaniolensis Spannish Sparrow V19-15 Albufera, Mallorca, Spanien
154 Rödvingad vadarsvala Glareola pratincola Collared Pratincole V19-15 Albufera, Mallorca, Spanien
155 Gluttsnäppa Tringa nebularia Common Greenshank V19-15 Albufera, Mallorca, Spanien
156 Drillsnäppa Actitis hypoleucos Common Sandpiper V19-15 Albufera, Mallorca, Spanien
Home - Startsidan